
Anna Janosz
Profesor tytularny sztuk muzycznych. Zatrudniona na stanowisku profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Instytucie Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy; prowadzi klasę dyrygentury, wykłada pedagogikę, animację kultury, promocję i marketing dóbr kultury, zarządzanie instytucjami kultury, seminarium licencjackie, magisterskie i doktoranckie, kieruje Katedrą Edukacji i Animacji Kultury Muzycznej.
W 1982 roku ukończyła studia na kierunku wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Warsztat dyrygencki i wokalny doskonaliła na podyplomowych studiach mistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - w zakresie dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. J. Zabłockiego (1988 - 1990) i w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. J. Gałęzkiej-Tritt (1990 - 1992).
Uczestniczyła w sympozjach prowadzonych przez takich chórmistrzów jak Eric Ericsson (Szwecja) czy Uwe Gronostay (Niemcy).
Odbyła studia doktoranckie u prof. Eugeniusza Rogalskiego i w 1998 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W 1999 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie uzyskała kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej - prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, a w roku 2003 w Akademii Muzycznej w Poznaniu uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.
Ma na koncie wiele koncertów muzyki a cappella i dzieł kantatowo-oratoryjnych, które przygotowała i prowadziła zza pulpitu dyrygenckiego. Do najważniejszych zalicza kompozycje Mozarta, Beethovena, Haydna, Szuberta, Moniuszki, Orffa, Ruttera, Vivaldiego, Purcella, Pergolesiego, Bacha. Jest autorem książki „Motywy uczestnictwa w amatorskim zespole chóralnym” i współautorem około 20 prac zbiorowych i kilkudziesięciu artykułów z zakresu pedagogiki muzyki, animacji kultury oraz historii amatorskiego ruchu chóralnego i procesów w nim zachodzących. Organizuje i uczestniczy w sesjach naukowych.
Od marca 2003 pełni również funkcję dyrektora Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Jest wiceprezesem Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury i przewodniczącą rady redakcyjnej Kalendarza Grudziądzkiego.
Odznaczona i nagrodzona m. in.: trzykrotnie Nagrodą Prezydenta Grudziądza (1992, 1997, 1998), trzykrotnie Nagrodą Wojewody Toruńskiego (1992, 1994, 1996), dwukrotnie Nagrodą Marszałka (2007, 2011), dwukrotnie nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (2004, 20011), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003), Złotym Krzyżem Zasługi (2011), Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (2003), Złotą Odznaką PZChiO (2003), Gloria Artis (2012).